Haberler

01/07/2013

Doğaseverler Eylül’de Buluşmak Üzere Vedalaştı

Doğaseverler Eylül’de Buluşmak Üzere Vedalaştı

İl Özel İdaresi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce Çorum’un Kültür Yolları’nda Nisan ayı içerisinde başlatılan “Doğa Sizi Çağırıyor Projesi”nin konukları doğaseverler, Eylül ayında buluşmak üzere vedalaştı.

İlk olarak 13 Nisan 2013 Cumartesi günü İl Genel Meclisi ile başlatılan yürüyüş programı 8 Haziran 2013 Cumartesi günü Çorum Belediyesi personeline yönelik gerçekleştirildi. Yaklaşık iki aylık süreçte 10 ayrı gezi düzenlenirken bu gezilerde İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden Zeynep Çayar, Meftun Yerli ve Erdal Baykara ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Osman Keser ve Özkan Arslan görev aldı.

Doğaseverler Hafta Sonları Kültür Yollarındaydı

İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlilerince Çorum’da bulunan “Güneş Kursunun İzinde Hitit Yürüyüş Yolu ve Kızılırmak Havzası Gastronomi Yürüyüş Yolu”nda hafta sonları yürüyüşler organize edildi.

Yürüyüşlere çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör çalışanları, acentalar ve vatandaşlar katıldı. Gezilerde İl Özel İdaresi’nce rehberlik ve ulaşım hizmeti verildi.

Katılımcılar her gezi programı öncesinde Çorum merkezde buluşup, güzergâhlar için buradan yola çıktı. Gezilere katılmak isteyenler telefon ve sosyal medya aracılığı ile görevlilerden bilgi alabildi. Yürüyüş programları hakkında “Çorum’da Yürüyüş Zamanı” facebook ve “çorumkültüryolları” tiwetter adreslerinden ayrıntılı ve güncel bilgi verildi.

Doğa ile randevularda ülkemizdeki 18 adet Kültür Yolu arasında bulunan Hitit ve Gastronomi Yolları’nın hem tanınırlılığını artırmak hem de yürüyüşe katılanlara güzel bir hafta sonu yaşatmak istenildi.

Açılış İl Genel Meclis ile İncesu’ya Yapıldı

Yürüyüşlerin ilki 13 Nisan 2013 Cumartesi günü Karahacip-Şapinuva-İncesu Kanyonu güzergâhında İl Genel Meclisi ve basın mensuplarına yönelik gerçekleştirildi. Geziye İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Çorum Müze Müdürü Önder İpek, İl Genel Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Birim Müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Karahacip Belediyesi’nin ikramı olan kahvaltı ile başlayan programda Tema Vakfı’nın öncülüğünde ağaç dikimi yapıldı. Gezi programı folklor gösterisi, Karahacip-Şapinuva arasında yürüyüşü, Şapinuva ören yeri gezisi, İncesu köyü yürüyüşü, İncesu köyünde gözleme-ayran ve çay molası, İncesu Yürüyüş Parkuru ve Kybele gezisi ile devam etti.

 

Yürüyüş Yolları Turizm Haftası’na Renk Kattı

 

Çorum’un Kültür Yolları, 15-22 Nisan 2013 tarihleri arasında bu yıl 37. Turizm Haftası etkinliklerine de renk kattı.

Kutlama programları kapsamında iki ayrı yürüyüş programı düzenlendi. 20 Nisan 2013 Cumartesi günü İncesu Kanyonu’na gidildi. Köprü ve köy arasındaki yürüyüşten sonra odun ateşi ile demlenen çay eşliğinde İncesu köyü kahvehanesinde kahvaltı yapıldı. Ardından grup ikiye ayrıldı. Kybele kabartması ve İncesu-Kanyon-Kale olmak üzere iki ayrı güzergâhta yüründü. Yeniden bir araya gelen iki grup, İncesu Kültür Parkı’nda kumanyalarını yedi.

21 Nisan 2013 Pazar gününün rotası ise “Gölet-Hattuşa-Yazılıkaya” oldu. Bu sayede yürüyüşe katılanlar ören yerleri ve müzeleri de gezme fırsatı buldu. Boğazkale Göleti’nde başlayan yürüyüş Budaközü Çayı kenarında devam etti. 6 kilometrelik rotayı takip eden katılımcılar Hattuşa ören yerine vardılar. Hattuşa ören yeri, Yazılıkaya Açıkhava Mabedi ve Boğazkale Müzesi gezildi.

 

27-28 Nisan’da da Yürüyüşler Devam Etti

 

27 Nisan 2013 Cumartesi günü Hacıevli-Kargı Tatil Köyü-Kızılcaoluk Şelalesi ile 28 Nisan 2013 Pazar günü Ahlatçık-Akpınar Yürüyüş Programları gerçekleştirildi.

Hacıevli-Kargı Tatil Köyü-Kızılcaoluk Şelalesi gezisinde ilk olarak Hacıevli köyüne varıldı. Burada kısa bir köy gezisi yapıldı. Molanın ardından Hacıevli Köyü-Mayasır Suyu Yürüyüş Rotası takip edildi. Mayasır Suyu’nda mola verilerek kumanyalarla öğle yemeği yendi. Ardından Kargı Tatil Köyü’ne yüründü. Burada çay molası verilerek dinlenildi. Gezi, Kızılcaoluk Şelalesi’ne yürüyüşle sona erdi.

Ahlatçık Akpınar Yürüyüşü’nde ise Ahlatçık köyüne giden grup, buradan Selbasan’a yürüdü. Molanın ardından Akpınar’a geçildi. Akpınar köyündeki molada öğle yemeği, köy ürünü katmer-yanıç gibi yiyeceklerle yapıldı. Köyden sonra İskilip’e geçilerek ilçe gezildi.

 

Gençlik Haftası’nda Gençler Yürüdü

 

Çorum İl Özel İdaresi tarafından Gençlik Haftası’nda üniversiteli gençlere yönelik olarak doğa yürüyüşü düzenlendi.

İl Özel İdaresi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce Çorum’un Kültür Yolları’nda başlatılan “Doğa Sizi Çağırıyor Projesi”nin Gençlik Haftası’ndaki konukları Hitit Üniversitesi öğrencileri oldu.

Bu kapsamda 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde bir gençlik gezisi düzenlendi. Karahacip ve İncesu Kanyonu’nda 18 Mayıs Cumartesi günü organize edilen geziye Hitit Üniversitesi öğrencileri katıldı.

 

Kamu Kurumları ve Derneklerden Yoğun İlgi

 

25 Mayıs Cumartesi günü geziye Çorum Belediyesi çalışanları ve aileleri katılırken, 26 Mayıs Pazar günkü gezide Bilgi Kültür ve Turizmi Destekleme Geliştirme Derneği Üyeleri yer aldı. Çorum Belediyesi çalışanları ve aileleri, İskilip Ahlatçık-Akpınar arasındaki yürüyüş yolunda doğa ile buluştu. Köyde verilen öğle yemeği molasının ardından grup, İskilip ilçe merkezine geçti.

Yine Bilgi Kültür ve Turizmi Destekleme Geliştirme Derneği Üyeleri ise, yürüyüş programına Boğazkale Göleti’nden başladı. Budaközü Çayı boyunca devam eden yürüyüş Hattuşa ören yeri girişinde son buldu. Daha sonra Müze Müdürü Önder İpek rehberliğinde Hattuşa ören yerini ve Boğazköy Müzesi’ni ve Yazılıkaya Açıkhava Mabedini gezen grup, akşam saatlerinde Çorum’a döndü.

 

Çocuklar Gezilere Renk Kattı

 

Her iki yürüyüş programında katılımcılar doğa ile buluşarak güzel bir hafta sonu geçirdi. Yürüyüş gruplarındaki aileleriyle birlikte gelen çocuklar dikkati çekti. Özellikle ilkokul çağının altındaki çocukların gezilere getirilmesi, güzel anların yaşanmasına neden olurken; diğer katılımcıların sempatisini topladı.

                                                                                     

Doğaseverler Zirve Yaptı

Doğa yürüyüşleri kapsamında 1 Haziran 2013 Cumartesi günü, İnegöl Yangın Gözetleme Kulesi –Karaca Yaylası rotasında yürüyüş yapıldı. Çorum merkezden 20 kişilik grup araçla önce İnegöl Yangın Gözetleme Kulesi’ne gidildi. 1820 metre rakımlı zirvede bir süre yaylacılarla sohbet eden ve fotoğraf çekinen grup üyeleri daha dik yamaçlardan inerek Kızıl Çam Ormanı içinde devam eden 9 kilometrelik rotayı yürüdü ve Karaca Yaylası’na ulaştı.

Yaylada bulunan alanda piknik yapan ve çeşitli geleneksel oyunlarla eğlenen doğaseverler, bol oksijen ve  güzel havanın tadını doyasıya çıkardı. Daha sonra Karaca Yaylası - Başpınar Yürüyüş Yolu’nun bir kısmını da yürüyen doğa severler, dönüşte Laçin Kapılıkya Kaya Mezarı ve Gölyazı Sulak alanını da ziyaret etti. Grup hem spor yapmanın hem de doğayla baş başa bir gün geçirmenin mutluluğu ile akşam saatlerinde Çorum’a döndü. 

 

Belediye Personeli İkinci Kez Yürüdü

 

Çorum Belediyesi personeline yönelik olarak ikinci kez doğa yürüyüşleri gerçekleştirildi. Projenin bahar dönemi yürüyüşlerinin sonuncusu olarak 8 Haziran 2013 Cumartesi günü düzenlenen gezide Kargı Tatil Köyü ile Mayasıl Suyu arasında yüründü.

Doğaseverler Nisan ayında başlayan gezilere ara vererek Eylül ayında yeniden buluşmak üzere vedalaştı.

zxc
adh
qeasd
13t
u61
mm..2
59p
ğüi
şçpo

Resim Galeri