Haberler

04/05/2012

YEREL REHBERLİK KURSU AÇILDI

YEREL REHBERLİK KURSU AÇILDI

Çorum Valiliği ve Çorum İl Özel İdaresi’nin desteklediği Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları ile Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu’nun proje koordinatörü Ersin DEMİREL’in yönlendirdiği yerel rehberlik kursu, 21 Nisan 2012 tarihinde Çorum İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde başladı.
Yerel rehberlik kursunun açılış konuşmasını yapan Çorum İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Ömer ARSLAN, çevremizdeki doğal ve kültürel değerlere farkındalık oluşturmasının son derece önemli olduğunu söyledi. "İnsanlar sahibi oldukları güzelliklerin farkında olmalı. Kültür yollarına ilk kez Hitit Yolu ile başladık. Hitit Yolu projesini duyduğumuzda aklımıza inşaat işleri yapılacağı geliyordu. Çevremizdeki güzelliklerin farkında değiliz. Bu güzelliklerin farkında olmamızda Hitit ve Gastronomi Yolu bilinç oluşturdu." Dedi
Ücretsiz olan kurs süresince katılımcılara teorik ilkyardım eğitimi ve yürüyüş etkinliği ile başlayan kursun ikinci günü İbikçam Köyü -Boğazkale Göleti - Hattuşa arasındaki yaklaşık 11 km’lik parkur tamamlandı.
Doğa yürüyüşçüsü ve rehber Ersin DEMİREL, Kerem KARAERKEK ve Atıl Ulaş CÜCE’nin doğada yürüyüş tecrübelerini aktardığı teorik eğitimlerle birleştirilen yürüyüşlerin devamında ise katılımcılar Yüksekova-Emirler parkurunu yürüdü. Yürüyüş sırasında karşılaşılabilecek olumsuzluklara karşı müdahale etmek için gerekli bilgileri de verildi.
Yürüyüş sonrası ören yerleri ve müzeleri de gezen katılımcılar eğitim programının devamında ise Ortaköy İncesu Kanyonu- Kale parkurunu ve Gastronomi Yolu rotasında bulunan Yalakyayla-Akpınar yürüyüşünü tamamlayacak.
Eğitim sonucu katılım belgesi sahibi olacak doğa yürüyüşçüleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluş personelleri ve öğrenciler, yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olurken aynı zamanda da sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten ekoturizm anlayışına yanıt vermek adına rehber olacaklar.
 

rehberlik kursurehberlik kursurehberlik kursu
rehberlik kursu

Resim Galeri