Haberler

12/07/2012

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı Etkinliklerle Başladı

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı Etkinliklerle Başladı

Kültür Bakanlığının Avrupa Topluluğu ile imzaladığı Kültür Yolları anlaşması kapsamında, Valiliğimiz tarafından 2011 yılı içerisinde hazırlanan ve hemen uygulamaya konulan, UNESCO logosuna sahip olan Hitit Yolu Projesi’nin akabinde, başlatılan Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Müze bahçesinde düzenlenen kokteylle tanıtıldı. Kokteyle, Vali Nurullah Çakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İlçe Kaymakamları, ile il dışından gazeteci, yazar, gurme, acente sahipleri ve ilimizin turizm ile ilgilenen sektör temsilcileri katıldı.

Turizm yelpazesi bakımından gezginlere farklı olanaklar sunan ilimiz; Hitit yürüyüş yolundan sonra Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu projesinin de hayata geçirilmesinin haklı gururunu yaşadığını ifade eden Vali ÇAKIR; Kızılırmak havzası boyunca uzanan, yerleşim birimlerinin tarihsel ve kültürel değerleri ile beraber doğal güzellikleri ortaya çıkaran, özgün yemek kültürü ile Çorum’un bir lezzet durağı olduğu iddiasını ortaya koyan ‘Gastronomi ve Yürüyüş Yolu’ projesinin gerçekleştirmekten mutluyuz.
Gezginlerimize; Kızılırmak nehrinin kılavuzluğunda trekking, bisiklet, kültür, doğa ihtişamlı araç yolu ve jip safari gibi farklı konseptteki rotaları bünyesinde barındıran ‘Gastronomi ve Yürüyüş Yolu’na bekliyoruz.
Tanıtımımızın müzemizin bahçesinde yapılması ve 18 Mayıs 7. Avrupa Müzeler Gecesine denk gelmesi tarih ve kültürel değerlerimizle bütünleşmesi adına önemli katkı yapacaktır. Bizleri yüreklendirdiği için başta Kültür Bakanlığımıza, projelerimizi sahiplenen halkımıza, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen müteşebbislerimize, sponsorlarımız Halk Bank A.Ş. ye, SporToto Teşkilatına, İl Özel İdaresine, İl Kültür Müdürlüğüne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Güzel bir Anadolu kentinde bulunmaktan memnuniyetini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan; “UNESCO’nun ülkemizde daimi listesinde yer alan on ilimizden biri olan Çorum; evrensel uygarlığa ev sahipliği yapıyor. Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Çorum’un turizm konusunda yeni bir destinasyon olmasına ivme katacaktır. Kültür ve turizm alanında yapılan çalışmalarla sadece ülkemiz ölçeğinde değil uluslararası boyutta da örnek teşkil ediyor. Bu kapsamda Çorum transit geçit güzergâhı olmaktan çıkarak; gezilecek çekim merkezi haline geliyor. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Kokteyl tanıtım projesi kapsamında; ikramlar ve müzik dinletisi ile devam etti.
Katılımcılar tarafından Gastronomi ve Yürüyüş Yolu ile Güzelleme yemek kitabının aynı süre içersinde hazırlanmış olmasının Türkiye'de özel bir yere sahip olduğunu belirttiler.
Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu açılış etkinlikleri 18-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında üç gün boyunca devam edecek. Bu kapsamda guruplar İlk gün Kızılırmak Havzası boyunca Osmancık-Kargı güzergâhını; ikinci gün İskilip-Oğuzlar güzergâhını tanıyarak, iki gün boyunca farklı damak lezzetlerini tanıyacaklar.

 

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı
Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu Açılışı

Resim Galeri