Haberler

12/07/2012

TRT TÜRK-MEMLEKET ANADOLU

Çorum Allgeau-Orient Rallye’nin özel “Boğazkale Sfenksine Selam” ayağından sonra klasik otomobil severlerin uğrak yeri olma yolunda ilerliyor. 14 Ülkeden 111 takım 355 araç ve 666dan fazla katılımcı ile klasik otomobil yarışlarından biri olan ve 2006 yılından bugüne her yıl düzenlelen Allgeau-Orient RallyeVali ÇAKIR’ın startı ile başlamış ve müze bahçesinde düzenlenen kokteyl ile sona ermişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Land Rover Adventure Türkiye-Gürcistan etkinliğine katılan 15 araçlık ekip Boğazkale gezisi ve Boğazkale Göleti kıyısında kurdukları kamp ardından güzergahına devam etti. Bir macera yolculuğu olan ve bu yıl 5. düzenlenen organizasyon, içinde macera ve keşif duygusu olan her yaştan katılımcılarla renkli görüntülere sahip oldu. 1 Temmuz’da Mavi Ocak Tesislerinde karşılanan ekip, Çorum Valiliğini ikram ettiği kokteylin ardından Boğazkale Müzesi ve dünya mirası Hattuşa ören yeri gezileri yaptı. Uygun kamp yerlerinde doğayla barışık bir takım oluşturmayı amaç edinen bir doğa grubunun önderliğindeki rally turu, daha sonra Boğazkale’de bulunan Gölet etrafında çadırlalrını kurdu. 2 Temmuz’da ise Boğazkale’den hareket eden ekip, Çorum’a özgü hediyelik eşyalardan oluşan bir alışveriş turuna çıktı. İnönü Caddesi’nden Saat Kulesi’ne bir gösteri geçişi yapan ekip, ilimizden ayrıldı.

Çorum “Memleket Anadolu”ya konuk oldu.

TRT türk tarafından hayata geçirilen “Memleket Anadolu”nun ikinci bölümü, 3 Temmuz 16.00-17.00 saatleri arasında canlı performans olarak Çorum-Alacahöyük’ten yayınlandı. Programa Vali Nurullah Çakır, Hitit Yolu ve Kızılırmak Havzası Gastronomi Yolu projelerinin koordinatörü Ersin Demirel, Alacahöyük Kazı başkanı Aykut Çınaroğlu gibi isimler katılarak ilimizin ulusal platformda tanıtımı konusunda yeni bir adım atıldı. Çorum, geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde de iki hafta üstüste Kanal A Televizyon kanalının Pazar akşamları yayınlanan ve Gaffur Uzuner’in sunduğu ‘Gezelim, Tozalım’ programına konuk olmuştu.

İlimizin 7000 yıllık tarihi geçmişi ve zengin kültür mirasının yanısıra yürütülmekte olan eğitim, ekonomi, turizm, sosyo-kültürel projeler hakkında bilgi veren Vali Nurullah ÇAKIR, Hititlerden Selçukluya, Osmanlıdan Cumhuriyete kadar uzaman farklı ve köklü bir kültür mirası oluşturduğu kendine özgü turizm dinamikleriyle markalaşacağını belirterek, UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Hattuşa antik kentinin turizmdeki yeri ve önemimi vurguladı. Türkiye genelinde en iyi müzecilik anlayışına ve örneklerine sahip olduğunu belirten Vali Çakır, Ortaköy ilçesindeki Şapinuva ören yerinede bir müze yapılması konusundaki isteğini aktardı.

Daha sonra sunucuların söyleşi yaptığı Ersin Demirel, Çorum turizminin gelişmesinde başrol oynayacak Hitit Yolu ile Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu projelerinin içeriği hakkında bilgi verdi. Geçmişin ayak izlerinde tarihe bir yolculuk olan Hitit Yolu ile doğaının cömertliğini yöresel lezzetlerle birlikte sunan Gastronomi Yolunde doğaseverleri yürüyüşe davete den Demirel, Çorum’un ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olacağı konusundaki inancını dile getirdi.

Memleket Anadolu programı yayın akışında; Çorum’un Alacahöyük ören yerleri, Çorum Kız Meslek Lisesi tarafından hazırlanan ve sunulan ‘Geçmişten Esintiler Hititler defilesi’, Hitit Mutfağının deneysel sunumu, Çorum yöresel yemekleri, Hitit ve Gastronomi Yürüyüş Yolları ve 4.Ressamlar Buluşması Atölye Çalışmaları yer aldı. Görkemli Alacahöyük sit alanının Sfenksli Kapı önündeki canlı yayın, arka fonda yer alan Hitit kıyafetli öğrenciler renkli görüntülere sahip oldu. 

TRT TÜRK-MEMLEKET ANADOLUTRT TÜRK-MEMLEKET ANADOLUTRT TÜRK-MEMLEKET ANADOLU
TRT TÜRK-MEMLEKET ANADOLU

Resim Galeri