Haberler

12/07/2012

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu İlk Konuklarını Ağırladı

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu İlk Konuklarını Ağırladı

Valiliğimiz himayesinde hayata geçirilen "Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu" projesi il dışından gazeteci, yazar, gurme, acente sahipleri ve ilimizin turizm ile ilgilenen sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu gezi kafilesini ağırladı.
Gezi kafilesi iki gün boyunca, Kızılırmak havzası boyunca uzanan Osmancık-Kargı güzergâhı ve İskilip-Oğuzlar güzergâhının, tarihsel ve kültürel değerleri ile beraber doğal güzellikleri yanında; gezginlerimiz parkurlar boyunca, kendine özgün yemek kültürü ile farklı damak lezzetleri sunan Çorum’un bir lezzet durağı olduğunu tanıma fırsatı buldular.
Gezi kafilesi;
Osmancık-Kargı güzergâhı boyunca; İlk olarakKızılırmak kenarında yapılan yöresel kahvaltının ardında; Koyunbaba Köprüsü, Kandiber Kalesi ve Tepelice - Hacıveli parkurundayürüyüş için Kargı yaylalarına doğru hareket ederken; yürüyüşe katılmayanlar için, Hacıhamza’da Kargı bezi dokuma atölyesi ve Kargı yöresel ürünlerin satışının yapıldığı yöre evine gezi düzenlendi.
İskilip-Oğuzlar güzergâhı boyunca ise; Yalakyayla - Akpınar parkurunda rehberli yürüyüşün ardında; Çatalkara Kültür ve Sanatevi, Bedri Rahmi Eyüboğlu Sürekli Sergi Salonu, Yazmalı Konak, İskilip Kaya Mezarları, Halk Eğitim Merkezi’nin de içinde bulunduğu kent merkezini gezdiler.
Gezi kafilesine; Seyirtepe'de İskilip Dolması ikramı veilçede yapılan uğurlamanın ardından Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu etkinlikleri sona erdi.
İlimizden ayrılırken duygularını ifade eden gezi kafilesi; ülkemiz adına alternatif güzel bir turizm alanı kazandırıldığını belirterek; Çorum halkı tarafından sıcak karşılandıklarını, Gastronomi ve Yürüyüş Yolu ile Güzelleme yemeklerini çok beğendiklerini, diğer parkurları da gezmek için tekrar gelmek istediklerini belirterek, tavsiye edeceklerini ifade ettiler.
Ayrıca gazeteci, yazar ve gurmeler; Gastronomi ve Yürüyüş Yolu ile Güzelleme yemeklerini köşelerine taşıyacaklarını ifade ettiler.

Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş YoluKızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş YoluKızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu
Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş YoluKızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş YoluKızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu

Resim Galeri