Genel Bilgiler

Rota Hakkında

Rota Hakkında

 

 

 

 

 
Farklı bir konseptte hazırlanan Kızılırmak Havzası Çorum Gastronomi ve Yürüyüş Rotası projesi Türkiye’de bir ilk. Kızılırmak havzası boyunca uzanan yerleşim birimlerinin kültürel, tarihsel ve doğal güzelliklerinin değerlendirilerek geleneksel ve özgün yemek kültürüyle harmanlandığı bir ekoturizm çalışması. Irmağın rotası boyunca doğanın kucağında ilerleyen yolculuk, yaşamın ve zamanın sonsuz bir döngüde hiç durmaksızın nasıl aktığını gösteriyor yolcularına.
 
Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Rotaları ekoturizm çalışmaları sonucunda 190 kilometre boyunca işaretlenen trekking rotaları üzerindeki 25 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 305 kilometreye ulaştı. Benzerleri gibi kırmızı-beyaz çizgilerle işaretlenen parkurlar, 37 ve 52 kilometrelik iki uzun yürüyüş güzergahını da içeriyor. Genellikle köy ve orman yollarını takip eden toplam 7 bisiklet rotasının uzunluğu 606 kilometre. Kırşehir Hirfanlı Barajı’ndan başlayıp Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum, Sinop ve Samsun’un bir bölümünden geçen Manzaralı Araç Yolu ise 702 kilometreye ulaşıyor. Nevşehir ili Avanos ilçesinden itibaren kuzeye yönelen Kızılırmak’ı takip etmek isteyenler, araçlarıyla bu yolu kullanarak nehre paralel ilerleyip Karadeniz’e döküldüğü yere kadar ulaşabilirler. Çorum’un tarihsel değerlerini görmek isteyenler ise 359 kilometrelik Kültür Yolu güzergahını takip edebilirler. Böylelikle Hattuşa, Yazılıkaya, Alacahöyük, Çorum Müzesi ve saat kulesi, Kapılıkaya, Osmancık Koyunbaba Köprüsü ile Kandiba Kalesi, Kargı Hacıhamza Kalesi ve Camisi, İskilip Kalesi ve Kaya Mezarları, Uğurludağ Resuloğlu ören yeri ve Sungurlu saat kulesi gibi tarihi yapıların uğrak noktası olduğu bir yolculuk yapabilirler. Bu arada tüm bisiklet ve manzaralı araç yolu parkurlarının (1186 km) aynı zamanda jip safari güzergahı olduğunu da belirtelim.
 
Bu ekoturizm rotasını keşfederken, güneyde Çankırı kuzeyde Sinop ili sınırları arasındaki Çorum-Kızılırmak havzasını bir baştan bir başa kat ederek doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri, el sanatlarını, folklorik ve otantik öğeleri görme fırsatı yakalayacaksınız. Ayrıca çatal aşı, bulgur aşı, madımak, keşkek, toyga aşı, kurutulmuş fasulye kavurması, haşhaşlı katmer, erişte, yanıç, cızlak, oğmaç, hingal, İskilip dolması, hedik, tel tel, gül burma, hasıda ve karaçuval helvası gibi farklı lezzetleri tadabilirsiniz.
 

İlgili Fotoğraf Galerisi

Kargı Tatil KöyüKargı Tatil Köyü Bayat-YoncalıBayat-Yoncalı Haşhaş-İskilipHaşhaş-İskilip
İskilip-Karaağaç yaylasıİskilip-Karaağaç yaylası İskilip- Karayanık Şelalesiİskilip- Karayanık Şelalesi Kargı Tatil KöyüKargı Tatil Köyü
Kargı-ÇeltikKargı-Çeltik Kargı-GökçedoğanKargı-Gökçedoğan İskilip-Kaya mezarıİskilip-Kaya mezarı
Kızılcaoluk ŞelalesiKızılcaoluk Şelalesi KösedağKösedağ Oğuzlar -ObrukOğuzlar -Obruk
OsmancıkOsmancık Osmancık-AşağızeytinOsmancık-Aşağızeytin Kargı   Kargı
UğurludağUğurludağ YalakyaylaYalakyayla

Resim Galeri